Vazba materiálu - Bespoken
Close

Vazba materiálu

Vazba látky udává její specifický vzhled a charakteristiku. Informací ohledně vazeb je na internetu nepřeberné množství. Na našem blogu jsme se proto rozhodli stručně a jasně popsat pět základních vazeb, se kterými se můžete setkat. Na našem webu můžete podle těchto vazeb filtrovat jednotlivé látky.

 

Poplin (popelín)– Jde o základní způsob vazby založený na tzv. plátnové vazbě (jednoduché křížení vláken připomínající plátno). V naší nabídce jde například o látky Swindon, Evesham, nebo Seascale.

 

Za vznikem názvu jsou dvě teorie. Buď je odvozen od jména belgického města Popering (středisko soukenického řemesla ve středověku) nebo z francouzského „papeline“, tedy papežský (hedvábná tkanina v popelin vazbě byla vyráběná v 15. století v Avignonu, tehdejším sídle jednoho z papežů).

 

Látky v této vazbě jsou většinou matné s jemným pravidelným žebrováním. Jde o univerzální vazbu ozkoušenou časem, která má skvělé vlastnosti a je vhodná pro formální i neformální košile.

 

Twill (kepr)– Tato vazba se vyznačuje charakteristickým šikmým řádkováním, které vypadá velmi zajímavě a často je spojováno s luxusními tkaninami.

 

Výrazné keprové látky, u kterých je šikmé řádkování vyšší a více zřetelné, vynikají větší hřejivostí a měkkostí (v naší nabídce jde například o látku Lincoln). Drobný kepr pak svoji pružností a vzdušností (v naší nabídce jde například o látky Ely, Leeds, nebo Wales). Twillové látky jsou vhodné jak pro formální, tak i pro smart casual košile.

 

Twillové látky jsou navíc velmi praktické, protože se méně špiní a mačkají.

 

Herringbone (rybí kost)– Vazba s typickým lomeným řádkováním, které vzniká střídáním směru dvojitého kepru. Touto vazbou se na tkanině tvoří typické proužky (rayé). Látky s vazbou rybí kosti mají obdobné vlastnosti jako twill a jsou vhodné zejména pro formální košile a do obleku. Ke smart casual outfitům se nosí jen zřídkakdy. V naší nabídce jde například o látku Derby a London.

 

Dobby– Krásná vazba charakteristická drobnými plastickými geometrickými vzory. Jde většinou o těžší vazbu s hrubým zakončením, která je díky své struktuře výrazná a velmi odolná. Je ideální pro neformální košile, i když je v poslední době oblíbená i k nošení v obleku. Typickými zástupci v naší nabídce jsou látky Paris a Kensington.

 

Oxford – V oxfordské vazbě se typicky střídají nitě rozličných barev anebo o různé tloušťce, takže ve výsledku vzniká dojem šachovnice či káry, díky čemuž je oxford oblíbenou košilovinou. Je nenáročná na údržbu a má celkem široké možnosti použití. Je pohodlná a pro svoji lehkost vhodná na léto (může připomínat len). Na první pohled může připomínat dobby (proto ji na webu pro zjednodušení řadíme pod dobby vazbu).

 

Světlemodrý oxford si díky jeho pevnosti a odolnosti v 19. století oblíbili fyzicky pracující muži v USA (odtud pochází označení “modré límečky). V dnešní době se dočkala širokého využití, od košil pro ležérní volnočasový oděv, po oblekové košile. Varianta  kdy se tato košilovina v luxusnějším provedení Royal Oxford stala plnohodnotnou alternativou k čistě bílým formálním košilím (v naší nabídce jde o látky s názvem Oxford).