Původ a kvalita našich bavlněných látek - Bespoken
Close

Původ a kvalita našich bavlněných látek

Naše košilové látky pocházejí od nejvýznamnějších producentů textilií. Mezi stálé dodavatele patří např. turecká společnost Söktaş nebo angličtí výrobci Stephen Hudson a James Fabric. Dodavatele přitom vždy vybíráme tak, aby dávali velký důraz na ekologicky udržitelnou výrobu bavlny a maximální snižování uhlíkové stopy.

 

V naší nabídce najdete například egyptskou bavlnu Giza a Meander 71 od společnosti Söktaş. Tyto druhy bavlny patří k absolutní špičce co se týče vzhledu, jemnosti i výdrže. Söktaş má plně pod kontrolou všechny fáze výroby svých látek, čehož jsme velcí fanoušci. Od samotného pěstování bavlny na vlastních plantážích v údolí Menderes (které je považováno za kolébku pěstování bavlny), přes její sklizeň a odstranění semen, až po samotné předení látek.

 

Kvalita bavlny je primárně udávána jemností bavlněných vláken, hustotou tkaniny a počtem vláken, ze kterých je příze utkána.

 

Jemnost použité příze udáváme v anglických textilních jednotkách NE, které označují počet metrů jednoduché příze vážících 0,59 gramů (nebo 840-yardových délek vážících jednu libru). Obecně platí, že čím jemnější příze, tím kvalitnější a příjemnější látka (jsou samozřejmě i výjimky, kdy je použita silnějších příze, aby bylo dosaženo požadované struktury). Většina našich látek je utkána z příze o jemnosti 100 NE (pro představu – u konfekce se tato hodnota běžně pohybuje mezi 20 až 40 NE). V naší nabídce ale najdete i velmi jemné látky o jemnosti 140 NE. Výjimkou pak nejsou limitované edice látek o jemnosti až 300 NE.

 

Spřádání (splétání) dvou vláken se pak nazývá skaní – vlákna se zapletou do sebe a vznikne jedna příze. Dvojmo skané látky jsou jemnější a obecně kvalitnější. Označujeme je číslem 2 za lomítkem následujícím po údaji o jemnosti.

 

Pokud si tedy vyberete látku s kvalitativním označením 100/2, půjde o látku z velmi jemné příze (100 metrů této příze váží 0,59 gramů), přičemž příze bude skaná ze dvou vláken.

 

Výše uvedené hodnoty naleznete na našem webu u každé látky po rozkliknutí detailů (po najetí na látku se Vám zobrazí lupa, na kterou kliknete).