Close

Materiál

Košili si na našem webu můžete sestavit z široké nabídky kvalitních látek. Naši nabídku pravidelně aktualizujeme, aby odpovídala aktuálním formálním i ležérním trendům a aby bylo stále z čeho vybírat. Pro snazší orientaci můžete látky třídit podle barvy, vzoru a vazby látky. z široké nabídky kvalitních látek

Exeter
Norwich
Bilbao

Původ látek

Většina našich látek pochází od turecké společnosti Söktaş – jednoho z nejvýznamnějších producentů bavlny a bavlněných látek na světě, které odebírá řada předních světových módních značek.

Společnost Söktaş pěstuje egyptskou bavlnu Giza a dále bavlnu Meander 71, kterou vyšlechtila ve spolupráci s Institutem pro výzkum bavlny. Společnost má plně pod kontrolou všechny fáze výroby svých látek – od samotného pěstování bavlny na vlastních plantážích v údolí Menderes (které je považováno za kolébku pěstování bavlny), přes její sklizeň a odstranění semen, až po samotné předení látek.

Společnost Söktaş současně dává velký důraz na ekologicky udržitelnou výrobu bavlny a celý proces návrhu a výroby látky navrhla tak, aby  maximálně snížila svoji uhlíkovou stopu.

Vazba

Vazba látky udává její specifický vzhled a charakteristiku. Na našem webu nabízíme látky ve čtyřech základních vazbách (případně jejich modifikacích).

  1. Poplin – hustá tkaninaplátnové vazbě je většinou matná s jemným příčným žebrováním. Jde o univerzální vazbu, která je vhodná pro formální i neformální košile.
  2. Twill (kepr) – vyznačuje se charakteristickým šikmým řádkováním. Keprové látky vynikají větší hřejivostí, měkkostí, pružností a vzdušností. Twillové látky jsou vhodné zejména pro formální košile.
  3. Herringbone (rybí kost) – látka s typickým lomeným řádkováním, které vzniká střídáním směru dvojitého kepru. Touto vazbou se na tkanině tvoří typické proužky (rayé). Látky s vazbou rybí kosti jsou vhodné zejména pro formální košile.
  4. Dobby – vazba charakteristická drobnými plastickými geometrickými vzory. Jde o těžší vazbu s hrubým zakončením, která je díky své struktuře velmi odolná. Je ideální pro neformální košile, i když je v poslední době oblíbená i k nošení v obleku.

Kvalita

Vlastnosti látky jsou dále udávány jemností bavlněných vláken, hustotou tkaniny a počtem vláken, ze kterých je příze utkána.

 

Jemnost použité příze udáváme v anglických textilních jednotkách NE, které označují počet metrů jednoduché příze vážících 0,59 gramů (nebo 840-yardových délek vážících jednu libru). Obecně platí, že čím jemnější příze, tím kvalitnější a příjemnější látka (jsou samozřejmě i výjimky, kdy je použita silnějších příze, aby bylo dosaženo požadované struktury). Většina našich látek je utkána z příze o jemnosti 100 NE (pro představu – u konfekce se tato hodnota běžně pohybuje mezi 50 a 80 NE). V naší nabídce ale najdete i velmi jemné látky o jemnosti 140 NE. Výjimkou pak nejsou limitované edice látek o jemnosti až 300 NE.

 

Spřádání dvou vláken se nazývá skaní – vlákna se zapletou do sebe a vznikne jedna příze. Dvojmo skané látky jsou jemnější a obecně kvalitnější. Označujeme je číslem 2 za lomítkem následujícím po údaji o jemnosti.

 

Pokud si tedy vyberete látku s kvalitativním označením 100/2, půjde o látku z velmi jemné příze (100 metrů této příze váží 0,59 gramů), přičemž příze bude skaná ze dvou vláken.

Úprava

Jsme příznivci mačkavých látek. A to z důvodu, že nežehlivosti/nemačkavosti se dosahuje typicky dvěma způsoby. V prvé řadě za použití chemie (zejména sloučenin amoniaku, kterými se látka napouští). Vypráním těchto látek by mělo teoretiky dojít k odstranění, ale někteří lidé při nošení košil s nežehlivou úpravou i tak trpí lehkou vyrážkou a podráždění kůže. V druhé řadě pak použitím příměsí polyesteru nebo jiného umělého vlákna. Látky s příměsí jsou ale daleko méně prodyšné, jak košile bavlněné.

 

Z těchto důvodů je většina našich košil je bez povrchových úprav. Některé látky mají vlastnost „speedy iron“ (rychleji se žehlí) nebo „wrinkle-free“ (nemačkají se a obecně je prakticky není nutné žehlit, pokud je po vyprání správně pověsíte). Tyto vlastnosti jsou však dosaženy pouze vazbou látky – nikoliv použitím chemie nebo příměsí. V naší nabídce sem tam najdete i košili s příměsí lycry – a to u látek, u kterých chceme dosáhnout stretchového efektu.

Nyní jste už jen pár kliků od Vaší perfektní košile