Jak vybrat košili: střih - Bespoken
Close

29. 4. 2020

Jak vybrat košili: střih

Střih je jedním ze základních atributů skvěle vypadající košile. Ať už je košile vyrobena z jakéhokoliv materiálu, pokud perfektně nesedí, tak jednoduše nebude vypadat dobře (a nezachrání to ani známý brand výrobce). V tomto příspěvku proto popisujeme čtyři základní způsoby výroby košile, od kterých se střih odvíjí – konfekci, made to measure, bespoke a online custom.

 

Konfekce – Košile jsou vyráběny standardizovaně podle šablon ve velkých objemech. Velikost košile je dána velikostí límečku nebo jiným označením (typicky XS-XXXL). V některých případech si také můžete vybrat fit košile (např. regular, loose, slim fit, super slim fit). Někteří výrobci pak dokonce nabízejí prodloužené délky těla a rukávů.

 

Výhodou je přítomnost mnoha známých brandů, které konfekci vyrábějí (namátkou např. Gant, Hugo Boss, Ralf Lauren nebo Next) a široké cenové rozpětí od stovek korun, po vyšší jednotky tisíc, takže se vybere každý.

 

Největší nevýhodou je pak zajisté unifikovaný střih. Mnoha z nás konfekce nesedne (podle našich dat by konfekce sedla naprosto perfektně pouze asi třem procentům zákazníků – zbytek se musí spokojit s nedokonalostmi). Současně je vidět akcent brandu oproti kvalitě materiálu (výrobci často uvádí jen složení materiálu, ale nikoliv kvalitu bavlny nebo její původ).

 

Made to Measure (měřenka)– V jádru jde o upravenou košilovou šablonu (která zpravidla umožňuje větší možnosti úprav než konfekční košile). Tato varianta je v poslední době velmi populární a proto ji nabízí řada krejčovství.

 

Výhodou je příznivá cena, která je nižší, než u metody Bespoke (cenovka se pohybuje nejčastěji mezi 2 000 Kč a 3 500 Kč) a fit, který je lepší, než u klasické konfekce. U materiálu se již často dozvídáme nejen složení, ale také kvalitu bavlny.

 

Nevýhodou pak je, že košile je sice upravena podle Vašich měr, ale není podle nich přímo ušita. Ačkoliv je šablona upravena na Vaše míry, nemusí sedět perfektně. Každá šablona má své limity, které nelze upravit. Současně Made to Measure nenabízí pouze omezené možnosti personalizací košile a velmi často jsou vynechány některé prvky vyšší krejčoviny (např. single needle švy).

 

Bespoke– Jde o vrchol krejčoviny. Do krejčovství jdete typicky třikrát, aby vše sedělo dokonale (na úvodní měření, následnou zkoušku pro účely případných úprav a finalizaci/vyzvednutí košile). Košile je šita přesně na Vaše míry a často z těch nejkvalitnějších materiálů. Mnoho detailů je šito ručně. Personalizace prakticky nemá hranice. Tomu ale samozřejmě odpovídá i cena. Kvalitní bespoke košile nejde pod 4 500 Kč.

 

Online Custom– Metoda, kterou používáme v Bespoken. Košile je šita obdobnou metodou jako Bespoke, jen nedochází k měření a zkoušce košile.

 

Košili konfigurujete do posledního detailu kompletně online. Je zde tedy velký prostor pro Vaši kreativitu a fantazii a máte jistotu, že objednáváte opravdu unikátní produkt, který nemá nikdo jiný. Online zadáváte i své míry, které si změříte sami podle online návodu (nebo si míry necháte vypočítat algoritmem). Dostáváte tedy maximální kvalitu srovnatelnou s metodou Bespoke velmi jednoduchým a časově nenáročným způsobem. Cena je přitom obdobná jako u Made to Measure (v našem případě se cena pohybuje mezi 1990 Kč až 2990 Kč v závislosti na kvalitě materiálu).

 

Nevýhodou je pak samozřejmě absence měření krejčím a průběžné zkoušky. V Bespoken tuto nevýhodu kompenzujeme kontrolním algoritmem a garancí fitu. Ta funguje jednoduše – pokud košile nesedí perfektně, tak obdržíte po konzultaci košili novou, a to zcela zdarma. Navíc starou košili nemusíte nikam posílat a můžete ji například věnovat charitě.