Jak vybrat košili: správný fit - Bespoken
Close

5. 5. 2020

Jak vybrat košili: správný fit

Jak jsme již zmínili v předchozím článku, ať už je košile vyrobena z jakéhokoliv materiálu, pokud perfektně nesedí, tak jednoduše nebude vypadat dobře. Nehledě na to, jaký způsob výroby košile zvolíte, košile by měla mít správný fit. V tomto příspěvku shrnujeme nejčastější chyby fitu, na které si dát při výběru košile pozor.

 

Špatná délka rukávů – Délka rukávů je atributem, na kterém se pozná, zda Vám košile opravdu sedí nebo ne. Pokud si rozepnete manžetu, tak by rukávy košile měly končit v místě prvního kloubu Vašeho palce (rukáv saka by měl končit v místě, kde se ohýbá zápěstí a košile by měla být ještě delší o jeden až dva centimetry). Při této délce se vám nebudou rukávy krčit v důsledku přílišné délky a současně se nebudou příliš vyhrnovat pokud pokrčíte ruce (typicky když si při jednání zapisujete poznámky)

 

Špatná délka košile – Správná délka košile je klíčová pro to, aby košile byla po celý den bezpečně zakasaná. Pokud je košile příliš krátká, tak se může zejména při předklonu stát, že košile nezůstane bezpečně zakasaná v kalhotách. Obecně je lepší mít košili raději trochu delší, než kratší (nicméně příliš dlouhá košile může v důsledku zhoršit fit košile v oblasti pasu, který se na košili posune níže, než kde má opravdu být). Formální košile by měla končit přibližně 2 cm nad hranou hýždí a stehen. Méně formální košile, kterou nosíme ven z kalhot, pak přibližně ještě o 5 cm výše.

 

Příliš úzká ramena a průramky – Problémem atletických postav je velmi často relativně úzký krk oproti širokým ramenům, hrudníku a objemným pažím. Proto je pro sportovce prakticky nemožné najít dobře sedící konfekční košili a často mají dokonce problém s fitem košilí made-to-measure (měřenek). Ramenní švy správně padnoucí košile by měly být umístěny na ramenních kloubech. Aby byl pohyb v košili optimální, obvod průramků (tedy místa, kde je rukáv přišit k tělu košile) by měl být alespoň o 6 cm větší než obvod ramen. Pokud Vás při předpažení košile táhne a neumožňuje Vám komfortní pohyb, pak je některá z těchto měr špatně.

 

Nesprávný fit v pase a hrudníku – Knoflíky správně padnoucí košile by nikdy neměly pnout přes hrudník a břicho (a to ani když se posadíte). Současně by ale košile neměla být příliš volná. Obvody košile v těchto místech by proto měly být o přibližně 7 až 9 procent větší než obvody postavy.

 

Úzké manžety – Správně padnoucí manžeta by neměla pnout, ale současně by neměla být natolik volná, aby při upažení spadla až na hranu kloubu Vašeho palce. Měla by ideálně poskytnout tolik místa, aby zakryla formální hodinky. Pokud nosíte sportovní hodinky, které jsou typicky větší, pak je možné jednu z manžet zvětšit, aby se hodinky pod manžetu pohodlně vešly. Na naše webu je možné tuto preferenci zmínit v poznámce a košili pro Vaše hodinky rádi přizpůsobíme.