Jak vybrat košili: límeček - Bespoken
Close

17. 6. 2020

Jak vybrat košili: límeček

Límec košile do velké míry udává její formálnost. V tomto příspěvku popisujeme základní druhy košilových límců, na které můžete narazit a dáváme tipy, jak tyto límce nosit.

 

  1. Klasický límec – Tento méně vykrojený límec je vhodný zejména pro formální košile, ale vypadá dobře i na košili neformální. Pokud si nejste jisti, který límec vybrat, klasický límec je bezpečná volba.

 

  1. Vykrojený límec – Modernější varianta klasického límce je límec vykrojený (též označovaný jako „cutaway“). Špičky límce jsou seseknuté šířeji do strany. Dá vyniknout výraznějším kravatám a je vhodný pro většinu příležitostí.

 

  1. Široce vykrojený límec – Nejšíře vykrojený límec (též označovaný jako „extreme cutaway“) je vhodný pro formální i neformální košile. Populární je zejména v Anglii a je vhodné jej kombinovat s širokými kravatovými uzly, které vzniklý prostor vizuálně zaplní.

 

  1. Americký límec – Neformální límec s dvěma postranními knoflíky též označovaný jako „button-down“. Je vhodný zejména k volnočasovému oblečení a smart casual stylu. Tyto límce se tradičně nosily bez kravaty. Dnes je však přípustné i nošení s kravatou – zejména v USA v rámci tzv. Ivy League stylu.

 

  1. Pruhový límec – Neformální límec, který je tvořen pouze pruhem látky. Perfektně se hodí k vzorovaným a lněným látkám.

 

  1. Smokingový límec – Označovaný také jako stojáček, je nejformálnější z límců. Nosí se pouze k fraku nebo smokingu na večerní společenské události. Nejčastěji se kombinuje s motýlkem.