Close

Detaily

Límeček

 1. Klasický – límec vhodný zejména pro formální košile. Pokud si nejste jisti, který límec vybrat, klasický je bezpečná volba.
 2.  
 3. Vykrojený – modernější varianta klasického límce je límec vykrojený (též označovaný jako „cutaway“). Špičky límce jsou seseknuté široce do strany. Populární je zejména v Anglii a je vhodné jej kombinovat s širokými kravatovými uzly, které vzniklý prostor vizuálně zaplní. Dá vyniknout výraznějším kravatám a je vhodný pro většinu příležitostí.
 4.  
 5. Široce vykrojený – nejširší límec v naší nabídce vhodný pro formální i neformální košile.
 6.  
 7. Americký – neformální límec s dvěma postranními knoflíky též označovaný jako „button-down“. Je vhodný zejména k volnočasovému oblečení a smart casual stylu. Tyto límce se tradičně nosily bez kravaty. Dnes je však přípustné i nošení s kravatou – zejména v USA a v rámci tzv. Ivy League stylu.
 8.  
 9. Pruhový – neformální límec, který je tvořen pouze pruhem látky.
 10.  
 11. Smokingový – označovaný také jako stojáček, je nejformálnější z límečků. Nosí se pouze k fraku nebo smokingu na večerní společenské události. Nejčastěji se kombinuje s motýlkem.

Manžety

 1. Zaoblené manžety (s jedním nebo dvěma knoflíky) – zaoblené manžety s knoflíky jsou obecně nejuniverzálnější variantou manžet v naší nabídce. Zaoblený konec manžety je ideální zejména pro méně formální až neformální košile (tyto manžety si ale s klidem můžete vzít i do obleku). Variace zaoblené manžety s dvěma knoflíky je formálnější varianta. Dva knoflíčky ocení také muži vyšší postavy – má se za to, že dva knoflíky vypadají opticky lépe.

 2. Zkosené manžety (s jedním nebo dvěma knoflíky) – zkosené manžety s knoflíky jsou obecně používány pro formálnější košile (typicky do obleku). Verze se dvěma knoflíky je mnohými považována za nejformálnější z knoflíkových variant manžet.

 3. Francouzské manžety – případně také dvojité manžety (nebo double cuff) jsou nejformálnější a nejelegantnější z manžet. Konec rukávu košile se překládá směrem vzhůru, aby tak umožnil zapnutí na manžetový knoflíček. Manžeta pochází z Anglie, název je však odvozený od Hrabě Monte Christa francouzského spisovatele Alexandra Dumase, kde se poprvé tato manžeta objevila. Formálnost francouzských manžet ovlivníte také výběrem knoflíčků – barevné hedvábné uzlíčky (silk knots) jsou méně formální než zdobené kovové.

Záda

 1. Bez skladů – čistý střih zad bez skladů je vhodný zejména pro formální košile. S čistým střihem velmi dobře vynikne perfektní fit košile (doporučujeme zejména pokud zadáváte Vaše míry, nebo míry Vaší košile).

 2. Se sklady ve středu zad – nejběžnější umístění skladů uprostřed zad. Sklady poskytují až 5 cm látky navíc, díky čemuž je košile komfortnější. Sklady uprostřed jsou považovány za nejméně formální variantu provedení zad.

 3. Se sklady na boku zad – alternativa skladů ve středu zad, která je považována za modernější a formálnější střih košile. Sklady jsou umístěny přibližně nad lopatkami, díky čemuž košile hezky kopíruje tvar zad, zatímco stále dává přitom poskytuje až 5 cm látky navíc.
collars

Zapínání

S légou – varianta zapínání s viditelnou légou je nejběžnější a nejuniverzálnější. Hodí se dobře pro neformální košile, ale je možné ji vzít i do obleku.

 

Bez légy – formálnější varianta zapínání je vhodná zejména pro oblekové košile, případně pro všechny, kteří preferují čistý vzhled košile.

 

Se skrytou légou – nejformálnější způsob zapínání košile, kdy je košile ušita tak, že všechny knoflíky (vyjma knoflíku umístěném na límečku) zakrývá. Skrytá léga se výborně hodí do smokingu nebo v kombinaci s motýlkem, kterému pomáhá lépe vyniknout.

collars

Nyní jste už jen pár kliků od Vaší perfektní košile